Millennium Docs Against Gravity 12-21 maja

 Największy w Polsce międzynarodowy festiwal filmowy, Millennium Docs Against Gravity istnieje już 20 lat! Pierwsze filmy z repertuaru tego wyjątkowego wydarzenia do bydgoskiej publiczności docierały jeszcze zanim reaktywowano kino studyjne ORZEŁ w MCK, a Fundacja ART-HOUSE organizowała w Teatrze Polskim festiwal sztuki reportażu CAMERA OBSCURA.

Od roku 2014 regularne seanse festiwalowe zagościły już na stałe w naszym mieście w ramach Bydgoskiego Aneksu. Jubileuszowa, 20. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12 – 21 maja, równolegle w kinach ośmiu miast, a w Bydgoszczy w kinie ORZEŁ w MCK. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. Te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą tej imprezie od początku jej istnienia - uważności i wrażliwości na otaczających nas ludzi.

Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców_czyń oraz hitów największych światowych festiwali. Laura Poitras („Citizenfour”), po raz pierwszy zaprezentuje polskiej publiczności film „Całe to piękno i krew” („All the Beauty and the Bloodshed”), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara®. To opowieść o Nan Goldin – fotografce, które zdobyła sławę, dokumentując życie osób LGBT+ w USA oraz epidemię AIDS w latach 80. i 90., a obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy. Film ten otworzy też tegoroczną edycję Bydgoskiego Aneksu. Legendarny Werner Herzog powraca z filmem „Scena myśli” („Theatre of Thought”), w którym bada jedyne miejsce na Ziemi, do którego jeszcze nie dotarł – ludzki mózg, stawiając równocześnie pytanie o rolę neurobiologii we współczesnym świecie. Anna Hints, nagrodzona nagrodą reżyserską w Sundance, zabierze z kolei publiczność do estońskiej sauny w filmie „Siostrzeństwo świętej sauny” („Smoke Sauna Sisterhood”). To miejsce, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi najbardziej intymnymi historiami oraz przeżyciami. W obliczu rosyjskiej inwazji z 2022 roku zupełnie nowego wymiaru nabiera film Alisy Kovalenko – „Nie znikniemy” („We Will Not Fade Away”). Cofamy się w nim do roku 2019. Obserwujemy piątkę wchodzących w dorosłość nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o swojej przyszłości. Alisa Kovalenko nie tworzy filmu o dramacie wojny, ale pełną nadziei i piękna płynącego z bohaterów, opowieść o dojrzewaniu. W programie znalazł się także wielki zwycięzca festiwalu IDFA, film „Apolonia, Apolonia” Lei Glob. To intymny portret malarki Apolonii Sokol, która walczy o zaistnienie w świecie sztuki. W repertuarze tegorocznej edycji nie zabraknie także wielu interesujących filmów polskich. Wśród nich znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów_ek – w filmie „Vika!” Agnieszka Zwiefka pokazuje najstarszą polską DJ-kę, jej niezwykłą energię oraz zmagania z coraz słabszym ciałem; za to Jakub Piątek zaprezentuje swój najnowszy film „Pianoforte”, który miał premierę w Sundance. To trzymająca w napięciu, niczym rasowy thriller, opowieść o uczestnikach_czkach Konkursu Chopinowskiego. Filmowym premierom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów prezentowanych na ekranie.

12 produkcji z głównego, międzynarodowego konkursu festiwalowego oceni również lokalne jury w składzie: artystka i kuratorka Bożena Januszewska, reprezentująca Okręgową Radę Adwokacką w Bydgoszczy, adwokat Anna Osławska oraz bydgoski filmowiec, dokumentalista, Kuba Zalewski. Zadaniem bydgoskiego jury będzie przyznanie nagrody Bydgoszcz ART.DOC Award o równowartości 2000 Euro. Jako stały element programu festiwalowego powróci też sekcja Cinéma, Mon Amour opowiadająca o najważniejszych reżyserach_kach współczesnego kina. Bydgoski Aneks tradycyjnie poprzedzi PROLOG, przygotowany przez Stowarzyszenie Koloroffon pod hasłem: ”Miłość bez granic”. W dniach 5 i 6 maja w klubie MÓZG, na bezpłatnych seansach, będzie można będzie zobaczyć dwa wyjątkowe filmy, nagrodzone podczas poprzedniej edycji festiwalu, opisujące szalone, damsko-męskie historie: ”Wulkan miłości” i "Lombard".

20. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. Więcej o informacji o festiwalu na stronie www.mdag.pl


Głównym organizatorem Bydgoskiego Aneksu pozostaje Fundacja ART-HOUSE, partnerami są: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kino ORZEŁ, Stowarzyszenie Koloroffon. Bydgoski Aneks jest współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ceny biletów i karnetów: bilet na pojedynczy seans – 12,- PLN;

karnet na 10 wybranych seansów – 100,- PLN; karnet na cały festiwal – 160,- PLN

bilety i karnety do nabycia w kasie kina ORZEŁ/MCK oraz przez www.mdag.pl

Komentarze