17. Millennium Docs Against Gravity - Bydgoski Aneks

 


Millennium Docs Against Gravity w tym roku odbędzie się pod hasłem "Z czułości do świata"
i przedstawi różne oblicza rzeczywistości, w której żyjemy.

Tytuły, które będą walczyły o Nagrodę Banku Millennium (Grand Prix) w czasie Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, a o nagrodę ART/DOC AWARD w Bydgoszczy, zabiorą widzów w podroż, która pozwala otworzyć się na innych ludzi, zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu. W Konkursie Głównym zostanie zaprezentowanych 13 wyjątkowych filmów, wyreżyserowanych w sumie przez siedmiu reżyserów i osiem reżyserek. Ogromnie cieszy fakt, że kino dokumentalne jest coraz bardziej równościowe i liczba reżyserek przekroczyła w Konkursie Głównym liczbę reżyserów. Tegoroczny festiwal w formule hybrydowej wyjątkowo odbędzie się od 4 do 18 września w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie, po raz pierwszy w Poznaniu oraz tradycyjnie w Bydgoszczy, gdzie seanse Bydgoskiego Aneksu w Kinie Orzeł potrwają od 5 do 13 września br. Od 19 września do 4 października funkcjonować będzie część online festiwalu.

W programie Konkursu Głównego znalazło się kilka tytułów pokazujących silne kobiety i ich próbę zmierzenia się z często nieprzychylnym oraz pełnym przemocy środowiskiem ich codziennej egzystencji. Od "La Mami" Laury Herrero Garvin, pokazującego codzienność tancerek z Barba Azul Cabaret w Meksyku, przez film "Dla Samy" (reż. Waad Al-Khateab, Edward Watts), który obrazuje bohaterkę walczącą o życie swoje oraz swojej córki w oblężonym syryjskim Aleppo, aż po "Lekcję miłości" (reż. Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja) - historię 69-letniej Joli, która wyrwała się z toksycznego związku i rozpoczyna życie na nowo. Spojrzeniem na ciekawą relację, która tworzy się między bohaterką i złodziejem, który ukradł obrazy jej autorstwa, jest film "Malarka i złodziej". Barbora Kysilkova dowiaduje się, że jej dwa obrazy zostały skradzione z galerii. Stawia się na rozprawie i proponuje skazanemu spotkanie. Ma w planach namalowanie jego portretu, bo jest zafascynowana osobowością złodzieja. Z kolei "Blizny" Agnieszki Zwiefki opowiadają o losach Vetrichelvi, która miała zaledwie 17 lat, gdy wstąpiła do terrorystycznej organizacji Tamilskich Tygrysów na Sri Lance, a teraz chce odnaleźć się na powrót w rzeczywistości po jej opuszczeniu. Vetrichelvi dorastała w ekstremalnych warunkach wojny domowej na Sri Lance, ale to nie jedyna opowieść o trudnym wchodzeniu w dorosłość w tegorocznym Konkursie Głównym Millennium Docs Against Gravity. W cieniu konfliktu i wojny dorasta też bohaterka filmu "Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" Iryny Tsilyk. Pochodzi z rodziny mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, dziewczyna kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny, żeby dostać się do szkoły filmowej. Z kolei bohaterami "Wyrzutków" (reż. Maasja Ooms) jest grupa nastolatków, z którymi nie mogą poradzić sobie ani szkoła, ani rodzice. Jedyną nadzieją dla tych dojrzewających chłopców okazuje się izolacja na jednej z farm we Francji. Tymczasowe zamknięcie i nadzór mają im pomóc powrócić na łono społeczeństwa. Sébastien Lifshitz w filmie "Nastolatki" podąża dla odmiany za dwoma dziewczynami, nastoletnimi Francuzkami Emmą i Anaïs, które są najlepszymi przyjaciółkami od dziecka, a jednak wszystko w ich życiu wydaje się je od siebie różnić: pochodzenie społeczne oraz osobowość. Jedna wywodzi się z zamożnej rodziny, a druga dorasta w trudnych warunkach i środowisku. W filmie pokazana jest ich ich radykalna przemiana z trzynastolatek w osiemnastoletnie dziewczyny.

W dorosłość wchodzi także syn pewnego nepalskiego Szerpa Nady. W celu zapewnienia edukacji swojemu dziecku, ojciec łamie tabu i wraz z wybitnymi europejskimi alpinistami bierze udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Czy pomimo ciężkich warunków pogodowych uda się im zdobyć szczyt? Widzowie festiwalu zobaczą dramatyczny finał tej historii w filmie "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej. Zderzenie z innymi potężnymi siłami przyrody przeżyli mieszkańcy miasteczka Paradise. W 2018 roku wybuchł tam najtragiczniejszy pożar w historii Kalifornii, który doszczętnie je zdewastował. Zdobywca Oskara Ron Howard postanowił pojechać na miejsce katastrofy i tak powstał film "Odbudować Paradise", opowiadający o walce o swój dom, ale także o niszczycielskiej działalności człowieka, która prowadzi do ekologicznej tragedii.

O ciemnej stronie działalności polityków, która potrafi niszczyć ludzkie życie tak skutecznie, jak ogień zniszczył domu w Paradise, opowiadają trzy filmy w Konkursie Głównym festiwalu. "Witamy w Czeczenii" Davida France'a pokazuje, jak dokładnie wyglądało regularne polowanie na osoby LGBT+ urządzone przez przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Świat pierwszy raz usłyszał o tej niewyobrażalnej akcji eksterminacji części społeczeństwa w 2017 roku. Twórcy filmu, narażając własne życie, towarzyszyli ludziom, którzy natychmiast musieli uciekać z własnego kraju w obawie przed śmiercią. Siergiej Łoźnica cofa się z kolei do roku 1953 i pokazuje przebieg "Pogrzebu Stalina". Dzięki odnalezionym przez reżysera archiwom widzowie mogą przyjrzeć się z niezwykłej perspektywy pogrzebowi jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Nigdy wcześniej niepokazywane, w dużej mierze kolorowe zdjęcia, zapierają dech w piersiach i przenoszą w samo centrum kultu jednostki. O propagandzie i jej wpływie na społeczeństwo opowiada też Hubert Sauper w filmie "Epicentrum". Na ulicach Hawany mieszkańcy w każdym wieku dzielą się z nim przed kamerą swoimi opiniami na temat życia w skolonizowanym kraju, a także wewnętrznej wolności, jakiej doświadczają pomimo surowych sankcji. Reżyser tworzy wciągający i metaforyczny portret postkolonialnej, utopijnej Kuby. Filmy z Konkursu Głównego oceni w Bydgoszczy lokalne jury, w którym zasiądą: Justyna Komowska (adwokat), Jarosław Piskozub (operator i reżyser filmów dokumentalnych) i Michał Tabaczyński (pisarz, tłumacz, dziennikarz).

Tradycyjnie podczas trwania Bydgoskiego Aneksu zestaw konkursowy uzupełnią pokazy znakomitych dokumentów polskich, spotkania z ich twórcami oraz pokazy specjalne, a zwieńczy projekcja filmu "Tony Halik" Marcina Borchardta, który ukazał życie jednego z najbardziej znanych podróżników i dziennikarzy. Tony Halik był prywatnym pilotem Evity Peron, dziennikarzem NBC, laureatem Pulitzera. Mieszkaniec komunistycznej Polski, w której ludzie nie posiadali paszportów. "Tu byłem Tony Halik" każdy zna ten tekst, nawet jeśli nie pamięta jego programów w telewizji. Podróżnik, dziennikarz, filmowiec. Jego perypetie wydają się równie nieprawdopodobne, jak przygody Indiany Jonesa.

Ten intensywny tydzień z kinem dokumentalnym w naszym mieście poprzedzi natomiast zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Koloroffon PROLOG, w tym roku pod hasłem: „Architektura”, zaplanowany już pod koniec sierpnia. Pierwszy z dwóch pokazów odbędzie się w niedawno odrestaurowanej Fabryce Lloyda. Drugi w bydgoskim klubie Mózg, który bezpośrednio sąsiaduje z rewitalizowanym Kinem Pomorzanin. Pokazy w tych miejscach będą doskonałą okazją do dyskusji o otaczającej nas miejskiej architekturze i jej roli w życiu mieszkańców.

Niezwykle istotnym lokalnie wydarzeniem, stanowiącym swoistą klamrę z PROLOGIEM będzie premiera na dużym ekranie kina Orzeł krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. Leśne. Film jest portretem społeczności mieszkającej na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy. To wyjątkowe miejsce datuje swoje początki na okres międzywojnia XX wieku. Już wtedy dzielnicę cechowały nowoczesne założenia urbanistyczne (modernizm) rozwijane w kolejnych latach (socrealizm, socmodernizm), ponadczasowe rozwiązania architektoniczne, zróżnicowana tkanka społeczna oraz ciekawe położenie. Dlaczego na Leśnym żyje się inaczej, niż na pozostałych bydgoskich osiedlach? Na to pytanie starają się odpowiedzieć mieszkańcy, którzy opowiadają o miłości do swojego osiedla. Film powstał z inicjatywy bydgoskiego dewelopera CDI Konsultanci Budowlani, budującego właśnie na Osiedlu Leśnym swoją największa inwestycję. 

Ponadto w dniach od 10 do 13 września odbędzie się także w zabytkowej sali kina Pomorzanin krótka retrospektywa najlepszych filmów z dotychczasowych edycji festiwalu. Bydgoskiemu Aneksowi towarzyszyć w tym roku będzie również wystawa zdjęć zatytułowana „Wewnątrz kadru Against Gravity I Bydgoszcz 2020”, zaaranżowana w modnych bydgoskich klubokawiarniach: Landschaft, Moodie Foodie oraz Parzymy Tutaj. Klubem festiwalowym będzie To2, miejsce, które odważnie stawia na szeroko pojętą muzykę elektroniczną. W klubie zaplanowano dwa wydarzenia muzyczne: 11 września wieczorem zagrają Sauer (Karolina Piernikowska) + Dzejkopp, a 12 września na imprezie pn. Konexje meets Chmara live! wystąpią: Bartłomiej Chmara, Olo Erdmann & LESU.

 

Organizatorem Bydgoskiego Aneksu pozostaje bydgoska Fundacja Sztuki ART-HOUSE, współorganizatorem i partnerem MCK, a przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Bilety i informacje praktyczne:

 

Kino studyjne Orzeł/MCK

ul. Marcinkowskiego 12-14

 

Kino Pomorzanin

ul. Gdańska 10

(bilety na seanse w Kinie Pomorzanin dostępne są do kupienia w Kinie Orzeł)

 

Ceny biletów i karnetów:

bilet na pojedynczy seans – 10,- zł

karnet na 10 wybranych seansów – 70,- zł

karnet na cały festiwal – 120,- zł

 

Bilety do kupienia on-line przez stronę www.mdag.pl pod linkiem:

https://mdag.pl/17/pl/Bydgoszcz/homepage

Komentarze