Klub Zasadniczo Dyskusyjny w Bydgoszczy oraz debata - zapowiedź

Klub Zasadniczo Dyskusyjny na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Bydgoszczy19 maja
Cafe Szpulka/MCK
g. 19:00
wstęp wolny 

Podczas Bydgoskiego Aneksu do Międzynarodowego Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, odbędzie się spotkanie Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego - wyjątkowej inicjatywy, mającej na celu odbudowę kultury dyskusji “offline”.

Będzie to także wyjątkowe, pierwsze w historii KZD spotkanie ”gościnne”, dedykowane w tym wypadku tematowi: „To nie jest kraj dla dokumentu czyli o infantylności kina”.

KZD to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Założony przez Mateusza Łapińskiego i Jarosława “Jarry’ego” Jaworskiego Klub postawił sobie za cel odbudowę kultury dyskusji “offline”.

Raz w miesiącu Klub zwołuje ludzi na dyskusję na wybrany temat. Spotkania odbywają się w kawiarni Wejściówka, w podziemiach Teatru Horzycy. Zawsze trwają 90 minut i ani chwili dłużej. Może w nich uczestniczyć każdy, niezależnie od poglądów, wyznania, orientacji oraz koloru skóry. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest przestrzeganie specjalnie spisanej “Etykiety Klubowej” (dostępna w internecie).

KZD zrodził się w marcu 2017, z wewnętrznej potrzeby Ojców-Założycieli (jak o sobie mówią Mateusz i Jarosław), chcących wyrazić w ten sposób swój sprzeciw wobec niszczącej polskie społeczeństwo internetowej wojny. Okopani w swoich poglądach Polacy stworzyli dwie, wrogie sobie armie, które ukryte pod internetowymi “nick’ami” bez pardonu obrzucają się błotem. Twórcy KZD powiedzieli “dosyć!”. Dlatego na Klubie dyskutuje się twarzą w twarz, bez relacji LIVE na Facebooku czy Twitterze (mimo licznych próśb, ta zasada się nie zmienia).

Klub jest jedyny w swoim rodzaju, bo jest całkowicie “oddolny”. Nie stoi za nim żadna partia polityczna, organizacja czy instytucja. To po prostu wynikająca z potrzeby serc i sumień, dwóch zwykłych Polaków, próba szukania zerwanej nici polsko-polskiego porozumienia. “Ludzie mają różne poglądy – co symbolizują ‘kciuki’ w naszym logo - ale należy o nich rozmawiać, a nie toczyć wojny” - mówią Mateusz i Jarosław.

Drugie, warte polecenia wydarzenie to debata: Ignoruj lub wymaż czyli koniec ery prywatności w dobie darknetu 

22 maja 
Cafe Szpulka/MCK
g. 19:00
wstęp wolny 

Kto czyta i cenzuruje nasze posty na Facebooku? Dlaczego sami odzieramy się z prywatności i narażamy się na niebezpieczeństwo publikując zdjęcia swoich dzieci w Internecie? Co popycha ludzi do narcyzmu? Jaka jest cena za utratę prywatności? Jak wygląda mroczna strona internetu? Czy social media zabiją demokrację? No i w końcu co to jest "DARKNET"?

Pretekstem do naszej rozmowy, którą odbędziemy wraz z dr Tomaszem Marcysiakiem, dr Magdaleną Nowak-Paralusz oraz Tomaszem Grzelakiem w Cafe Szpulka 22 maja o g. 19:00 będzie film "Czyściciele Internetu", który zobaczymy tego samego dnia w kinie ORZEŁ MCK w ramach Millennium Docs Against Gravity Bydgoszcz 2018. Niedawno dowiedziawszy się o wielkim wycieku informacji z największej platformy social media jaką jest Facebook. Wyciek mógł mieć wpływ na wyniki wyborów w USA (SIC). Sprawa jest badana na szczeblu komisji śledczej. W dobie fake newsów i postprawdy musimy przestać traktować social media jak niegroźną rozrywkę. Zastanówmy się nad tym wspólnie. 

Debatę z ramienia MCK poprowadzi Monika Garbarek.

Zachęcay do pobrania katalogu z opisami filmów i wydarzeń dodatowych w wersji PDF (załącznik poniżej)
Więcej inforacji na stronie Kino ORZEŁ

Partnerem strategicznym Bydgoskiego Aneksu i współorganizatorem debaty jest Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy